Na vánoce se těší snad každý a jedním z typických vánočních symbolů je i krájení jablka napříč. Jakmile jej rozkrojíte, obvykle se před vámi zjeví důvěrně známý obraz pěticípé hvězdy v podobě jádřince vyplněného drobnými hnědými semínky. Je to úchvatné dílo přírody, které člověk nedokáže prozatím vůbec napodobit, a pokud se o to snaží, tak jen v podobě výrobků z plastických hmot, dřeva, skla, kamene, keramiky nebo kovu.
Kdyby vám někdo zadal úkol vyrobit takový rozkrojený jádřinec, resp. vytvořit pěticípou hvězdu uvnitř ocelové desky nebo tyče, jak byste to provedli? Jaký nástroj byste použili? Pro člověka, který se v technických oborech https://www.fbi.vsb.cz/cs/studium-a-vyuka/studijni-obory/ neorientuje, to může být velmi obtížný úkol, ovšem pro strojaře, co vystudoval alespoň střední školu shodného zaměření, je to celkem jednoduché. Využijete tzv. protahovací trn.
Protahovací trn neboli protahovák, jak se mu slangově přezdívá, je speciální strojírenský nástroj pro výrobu vnitřních otvorů, které mají velmi složitý tvar, a není je téměř nebo zcela reálné vyrobit soustružením či vrtáním s vyhrubováním a vystružováním.
V tomto případě bude mít protahovák v průřezu tvar pěticípé hvězdy s tím, že půjde o soustavu odstupňovaných zubů, z nichž každý postupně odebere třísku z obrobku a poslední finální zub dokončí závěrečnou obráběcí operaci tak, že nebude již zapotřebí dalšího obráběcího nástroje. Protahovák zkrátka vyrobí vnitřní otvor naprosto precizně a přesně.
Možná vás napadá, že takový nástroj musí být poměrně drahý, a máte pravdu. Protahovací trny patří k nejdražším strojírenským nástrojům a jejich zhotovení se tedy vyplácí pouze pro sériovou výrobu. Muselo by tedy jít např. pro tisíce pěticípých hvězd, které by se někde uplatnily např. v podobě strojních součástí nebo alespoň zajímavých dekorací. Jedním z příkladů, kde se protahovací trny v praxi opravdu uplatní, jsou vnitřní patentní vložky do dveřních zámků.