OS Win XP vznikal už v době, kdy se tento systém ještě označoval rokem uvolnění do prodeje. Tedy WIN 95 a WIN 98 SE. Pak tedy přichází v roce 2001 slavná Xpéčka. Ke svému jménu přišly odvozeninou a zkratkou z anglického Experience, což se dá vyložit jako zkušenost.
Tohoto OS bylo více než deset druhů. Vycházely z Windows NT a sdílely některé čísti s windows serverem 3.
Celých deset let naplno kralovaly, než přišly tak zvané sedmičky, které pak vytlačovaly tolik proklínané Visty.
Nu, XP přece jen i po této době má mnoho lidí nainstalováno a pracuje na jich. Pokud nejsou připojeni k internetu, vůbec nic se neděje a tento sytém může pracovat věky. Pokud ovšem samozřejmě nebereme nároky jednotlivých softwarových aplikací. Ale na základní práci plus film plus poslech hudby to naprosto postačuje.
Potíže nastanou při připojení k internetu. Mateřská firma, dá-li se to tak nazvat, totiž již neposkytuje záplaty, ani aktualizace již od roku 2014. Je zde tedy velké nebezpečí napadení virem. Jakž takž tomu ještě bránil antivirový program Avast, ale ten, právě příští rok, tedy rok 2019 podporu pro XP ukončí.
Bude to definitivně poslední věc, kterou musel hacker přelousknout, chtěl li se do systému jakkoli nabourat. Avast držel jako poslední nad Xpéčkama ochrannou ruku, ale i toto již právě od ledna příštího roku ukončí.
Pozor, stejně jako ve všech předchozích případech to neznamená, že by tím sytém ztratil funkčnost. To v žádném případě, normálně pojede dál. Jen ta možnost nákazy, jak výše uvádím bude více než šestinásobkem pravděpodobnosti, jak se píše v nejnovější zprávě ze SIR 15 (Security Inteligence Report 15).
Takže co uděláte vy, kteří ještě stále pracujete na svých oblíbených XP? Možností máte hodně. Riskovat nákazu, nebo přejít na novější systém za ne levný peníz. Ovšem to nejlepší řešení je asi v přechodu na jakýkoli jiný operační systém zadarmo, jako je třeba skoro každá distribuce Linuxu.